fbpx

REKRUTUJ ZAWODOWO!

Przewodnik po rozmowie rekrutacyjnej
KROK PO KROKU

Jeśli jesteś na tej stronie, to prawdopodobnie odczuwasz pewien poziom stresu i niepewności związanych z rozmową rekrutacyjną w roli rekrutera. Tak! Rozmowa rekrutacyjna to wymagające zadanie i gratuluję Tobie, że to rozumiesz i szukasz dla siebie rozwiązań. Każdy rekruter zaczynał przecież od zera!

Ale nie martw się, mam już dla Ciebie gotowe rozwiązanie - książka o tym, jak skutecznie przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną z kandydatem.

PATRONI MEDIALNI:


Praktyczny poradnik od Praktyka

Nie trać więcej czasu i nerwów na nieskuteczne rozmowy rekrutacyjne z kandydatami.

Jako początkujący rekruter wiesz, że kluczową rolą w procesie rekrutacji jest umiejętność zadawania właściwych pytań rekrutacyjnych. Sama po sobie wiem, że na początku tej drogi każdy rekruter czuje się zagubiony i rzucony na głęboką wodę. Bez narzędzi, bez szkoleń - po prostu "idź i rekrutuj najlepszych". Ale jak? 

Odpowiedz sobie szczerze na te pytania:

Czy masz trudności z poprowadzeniem profesjonalnej rozmowy rekrutacyjnej?

Czy znalezienie idealnego kandydata to dla Ciebie prawdziwe wyzwanie?

Masz wrażenie, że Twoje rekrutacje często kończą się niepowodzeniem?

A może po prostu boisz się tych wszystkich rzeczy, bo jeszcze nie masz za sobą ani jednego spotkania rekrutacyjnego?

"Chciałabym mieć taki przewodnik na początku mojej drogi rekruterki. Wtedy wszystko byłoby łatwiejsze."

REKRUTUJ ZAWODOWO!

Zaczynałam się już zastanawiać, czy ja w ogóle nadaję się do tej pracy

Kiedy kończyłam studia z psychologii pracy i organizacji, chciałam bardzo dostać się do HR-u w jakieś firmie. Szanse były marne, bo nie miałam w ogóle doświadczenia w tym obszarze, ale próbowałam łapać jakieś staże, praktyki - cokolwiek, co pozwoli mi wpisać w CV choćby szczątkowe umiejętności w tym obszarze.

W końcu dostałam ten wymarzony telefon z zaproszeniem na spotkanie, a później zatrudnienie na płatny staż w dziale rekrutacji jednej z większych firm działających w mojej okolicy. WOW - pomyślałam. Teraz zacznie się moja prawdziwa przygoda zawodowa.

Ta euforia nie trwała długo, ponieważ tempo wdrożenia do pracy było ekspresowe. Tak ekspresowe, że nawet nie zdążyłam przyswoić, co tak naprawdę powinnam po kolei zrobić. Kilka rozmów jako obserwator, to jeszcze nie szkolenie, które przygotowałoby mnie do tej roli. I widziałam to już na mojej pierwszej rozmowie rekrutacyjnej, którą prowadziłam - ogromny stres, niepewność, gubienie się w słowach, w pytaniach, we wszystkim w zasadzie.

Nie miałam jednak skąd się tego nauczyć. Jak się okazało studia daleko odbiegały od rzeczywistości. Z resztą o rekrutacji mówiliśmy raptem tylko przez chwilę. W firmie wszystkie moje koleżanki były tak zajęte, że nawet bałam się poprosić o pomoc. Do tego jeszcze moja chora ambicja, żeby być już ekspertem na starcie, bo przecież dlatego mnie zatrudnili. Uwierzyli, że potrafię to zrobić i rzucili od razu na głęboką wodę. Tylko, że nie umiałam…I zaczynałam się już zastanawiać, czy ja w ogóle nadaję się do tej pracy.

Nie miałam alternatyw, więc z bólem brzucha chodziłam dalej na te nieudane rozmowy rekrutacyjne. Robiłam co mogłam, choć wewnętrznie czułam, że odbiega to od profesjonalnych spotkań, jakie miałam w swojej głowie.

A co gdyby prowadzić właśnie takie rekrutacje - ludzkie.

Przy jednej rekrutacji usłyszałam jednak coś, co zmieniło moje myślenia o sobie, jako rekruterce. Jedna z menadżerek powiedziała mi, że buduję bardzo przyjazny klimat podczas spotkań i zarówno ona, jak i kandydat czują się naprawdę dobrze. Pomyślałam wtedy: “a co gdyby prowadzić właśnie takie rekrutacje - ludzkie. Nie nader oficjalne, wręcz przerażające, a właśnie takie, gdzie wszystkim będzie miło”.

Ta myśl zmotywowała mnie do działania i samodzielnego poszukiwania rozwiązań. Czytałam dużo blogów i artykułów o profesjonalnej i przyjaznej rekrutacji. Zbierałam szczątki informacji, przykłady jakiś drobnych działań i wdrażałam je w praktykę. Na początku czułam się super, przestałam tak bardzo stresować się spotkaniami. Zaczęłam nabierać wręcz ochoty na kolejne rozmowy rekrutacyjne.

Do czasu, aż zrozumiałam, że klimat rozmowy to nie wszystko. Owszem, każdy czuł się lepiej w tej sytuacji, ale ja nadal nie wiedziałam jak wybierać tych kandydatów, którzy sprawdzą się później w pracy. Brakowało mi umiejętności zadawania odpowiednich pytań, dochodzenia do tego, co naprawdę dawało mi wartościowe informacje o kandydacie.

Dostałam wtedy stałą rekrutację masową do call center. Powtarzalne spotkania, na to samo stanowisko. Otrzymałam skrypt z pytaniami od kogoś, kto robił to przede mną. Wydawało mi się, że to wszystko, czego potrzebuję, że właśnie tego szukałam. Gotowy przepis na rozmowę rekrutacyjną.

Poprowadziłam kilka spotkań z jednym z menadżerów tego działu. Przy kolejnym dostałam telefon, że mam poprowadzić tę rozmowę sama, bo jemu coś wypadło. Coś mu wypadło. A ja czułam jak krew odpływa mi z ciała i miałam ochotę rzucić się do ucieczki. W głowie wymyślałam już powody, dla których muszę pilnie wyjść z pracy. Bałam się cholernie!

Czułam jak krew odpływa mi z ciała i miałam ochotę rzucić się do ucieczki.

Poprowadziłam to spotkanie, ale nie wspominam go dobrze. To w zasadzie najgorsza rozmowa w moim wykonaniu. Nauczyłam się zadawać pytań, ale tylko swoich. Wyuczyłam się na pamięć swoich kwestii, jak w przedszkolu podczas przedstawienia dla rodziców. Nie mając pojęcia o czym jest cała sztuka i kto jeszcze jest jej bohaterem. No cóż. Nie zatrudniłam tego kandydata, bo nie potrafiłam go zweryfikować. Nie znałam odpowiedzi na jego pytania, a i moje nie miały do końca sensu. Plotłam trzy po trzy, aż samej było mi wstyd przed kandydatem.

Nie chciałam tego czuć już nigdy więcej! Nigdy więcej!

To jak zawód samej siebie. Pokazanie sobie, że się nie nadaję do niczego i jestem totalnie bez wartości. Jednak już tyle osiągnęłam w tym krótkim czasie. Stąpałam już po dobrym gruncie i chciałam tego więcej.

Ta sytuacja pokazała mi, że nie ma czegoś takiego, jak gotowy przepis na spotkanie rekrutacyjne. Że trzeba reagować na bieżąco i zawsze być przygotowanym na różne warianty. Obiecałam sobie, że nigdy więcej nie pójdę na spotkanie nieprzygotowana.

Przeczytałam wszystko o tym stanowisku, co było dostępne w firmowych materiałach. Zaczęłam rozmawiać z menadżerami, czego tak właściwie szukają i na czym polega praca w call center. Po raz pierwszy udałam się na piętro, gdzie na wielkim open space chmara ludzi rozmawiała przez słuchawki. Jedni z uśmiechem, inni zdenerwowani, jeszcze inni znudzeni. Zaczynałam rozumieć, o co chodzi w tej pracy - w call center, ale i w rekrutacji.

Odpowiednie poznanie stanowiska i przygotowanie właściwych pytań, które się do tego stanowiska odnoszą, okazały się kluczem do sukcesu. Nagle zadawanie pytań stało się łatwiejsze, prowadzenie całego spotkania bardziej swobodne, a budowanie relacji z menadżerami i kandydatami po prostu przyjemne.

Każdy może zostać rekruterem i każdy może zostać profesjonalnym rekruterem z pasją.

Dzisiaj wiem, że nie studia i dyplomy są ważne w tym zawodzie, a raczej samozaparcie do samodzielnego rozwoju, poszukiwanie rozwiązań i trening zdobywanych umiejętności. Każdy może zostać rekruterem i każdy może zostać profesjonalnym rekruterem z pasją. Każdy z nas zaczynał od pierwszego kroku.

I Ty zrób swój pierwszy krok.

Rekrutuj zawodowo!

BEZPŁATNY ROZDZIAŁ

Jeśli nie masz pewności czy warto zainwestować w tę książkę, możesz wcześniej przeczytać jeden rozdział za darmo! Sprawdź czy mój styl i to, co mam do powiedzenia jest dla Ciebie interesujące zanim kupisz książkę.

SPIS TREŚCI

Jakie trudności czekają Cię na początku pracy w zawodzie rekrutera i jak sobie z nimi poradzić – moja historia

Pierwszy moduł to moja historia. Chcę Cię zainspirować do tego, aby wytrwale dążyć do celu, jakim jest robienie najlepszych rekrutacji pod słońcem. Przeczytasz tutaj z czym ja się mierzyłam, jakie wyzwania na mnie czekały, ale również czego nauczyłam się o pracy w rekrutacji, w HR czy nawet szerzej w całej organizacji.

➝ Jak dostałam pracę bez doświadczenia w HR

➝ Przetrwać pierwszy (najgorszy) dzień w nowej pracy

➝ Dlaczego HR nie je śniadania w firmowej kuchni

➝ Jak nie prowadzić pierwszej rozmowy rekrutacyjnej

➝ Kiedy do gry wkracza konkurencja i tylko jedna osoba zostaje

➝ Jak przetrwać pierwsze rekrutacje i nie wykończyć się nerwowo

➝ Dlaczego warto próbować i jak utrzymać motywację

Już faraon rekrutował. Jeśli on dał radę, Ty też dasz!

W drugim module skupiłam się na opisaniu roli rekrutera, przywołując też trochę historię tego, jak to się w ogóle w świecie zaczęło, że pojawiła się rekrutacja. To naprawdę ciekawy wątek, aby zobaczyć z jak wielu starych metod korzystamy do dzisiaj. Celem tego rozdziału jest również zwrócenie Twojej uwagi na to, co myślisz o sobie, jako o rekruterze, dlatego też przygotowałam dla Ciebie konkretne ćwiczenia do wykonania. Według mnie to naprawdę najważniejsza rzecz. Możesz zdobyć wiedzę, ale bez odpowiedniego nastawienia albo nie będziesz potrafiła, potrafił jej wykorzystać, albo nie przyniesie ona takich rezultatów.

➝ Co faraon i Juliusz Cezar wiedzieli o rekrutacji i czego możesz się od nich nauczyć

➝ Rekruter - człowiek orkiestra, czyli co masz do zrobienia

➝ Pięć kluczowych umiejętności rekrutera

➝ Co zrobić, gdy hiring manager nie współpracuje lub gdy się go boisz

➝ Dwa proste ćwiczenia do bycia najlepszym rekruterem

Jak się dobrze przygotować do poprowadzenia każdej rekrutacji

Zanim przejdziesz do samej rozmowy z kandydatem, dobrze jest się do tego przygotować. Dlatego w trzecim rozdziale poruszam wszystkie aspekty, które pomogą Ci to zrobić najlepiej. Dobre przygotowanie jest kluczem do sukcesu w całym procesie. Bardzo często ten element jest pomijany, bo szkoda na niego czasu, tymczasem dobrze przeprowadzony wstęp, może przynieść korzyści w postaci skrócenia całego procesu rekrutacji, bo zwyczajnie będzie on bardziej efektywny i poukładany, a nie chaotyczny.

➝ Sześć narzędzi do badania kandydatów w procesie rekrutacji

➝ O czym musisz wiedzieć, żeby dobrze pytać

➝ Jak krok po kroku zaplanować rekrutację?

➝ Jakie pytania zadawać kandydatom podczas rozmów rekrutacyjnych?

Kiedy masz już pulę kandydatów i zastanawiasz się jak to ogarnąć

W czwartym rozdziale przechodzimy do pierwszego etapu selekcji, czyli do weryfikacji aplikacji kandydatów. Wiem, że często budzi to frustrację, bo jak tutaj szybko, ale efektywnie czytać CV - na co zwracać uwagę, a co pomijać. Jeśli też tak masz, to zdecydowanie lektura dla Ciebie.

➝ Prosty sposób na szybką selekcję CV kandydatów

➝ W jaki sposób łatwo zarządzać listą kandydatów

➝ Jak w krótkim czasie odsiać teoretycznie dobrze zapowiadających się kandydatów – screening telefoniczny

➝ Jak długo powinna trwać dobra rozmowa rekrutacyjna i ile pytań zadawać kandydatom

Jak przeprowadzić spotkanie rekrutacyjne i nie dostać palpitacji serca

Piąty moduł dotyczy już stricte spotkania z kandydatem. Starałam się zawrzeć najlepsze wskazówki i metody, które od razu pozwolą Ci wcielać je w życie. Podzieliłam się swoim scenariuszem rozmów i opisałam dogłębnie każdy kolejny etap tego spotkania, abyś krok po kroku przeszła, przeszedł ze mną przez cały proces.

➝ Prosty scenariusz rozmowy, aby przestać się stresować i prowadzić spotkania swobodnie

➝ Pięć etapów rozmowy rekrutacyjnej, dzięki którym opanujesz każde spotkanie, nawet to z zaskoczenia

➝ Jak nie tracić czasu na niezainteresowanego kandydata – wstęp do spotkania

➝ Czy small-talk na rekrutacji pomaga, czy przeszkadza i jak łagodnie wprowadzić kandydata do rozmowy – pytania wstępne

➝ Jak badać to, co potrzebujesz zbadać, poprzez trafne pytania rekrutacyjne – pytania właściwe

➝ W jaki sposób zmaksymalizować skuteczność rekrutacji – próbka pracy

➝ O co jeszcze pytać, aby mieć pełny obraz o kandydacie i nie dać się zwieść – pytania dodatkowe

➝ Jak pytać kandydatów o wynagrodzenie – pytania doprecyzowujące

➝ Jak atrakcyjnie przedstawić kandydatowi firmę, aby zachęcić go do współpracy – warunki współpracy

➝ Jak sprawdzić, czy oferta jest dla kandydata atrakcyjna – pytania uzupełniające

➝ Jak zbudować zaufanie i szacunek u kandydata podczas rozmowy rekrutacyjnej – pytania kandydata

Proste i skuteczne techniki zadawania pytań

Szósty rozdział poświęciłam tylko i wyłącznie kwestii pytań rekrutacyjnych. Od tego jakie pytania zadawać, poprzez sposób konstruowania tych pytań, aż po metody ich zadawania w praktyce. Na szkoleniach bardzo często słyszę, że to niby takie proste, a takie trudne. Niby znamy typy pytań i wiemy, które warto, a które nie warto stosować, ale w praktyce i tak popełniamy błędy. Mam nadzieję, że tym rozdziałem pokażę Ci dlaczego jedne pytania działają, a innych lepiej w ogóle nie zadawać. Oczywiście wszystko poparłam konkretnymi przykładami.

➝ Czy pytania zamknięte są dobre i kiedy je stosować

➝ Jak pytania otwarte pozwalają lepiej rekrutować

➝ Co by Pan zrobił, gdyby…? – dlaczego pytania hipotetyczne są nieskuteczne

➝ Pytania, które pomogą Ci zbadać kompetencje bez potrzeby sprawdzania umiejętności w praktyce

➝ Jak rekruterzy pokazują kandydatom, w jaki sposób odpowiadać na pytania, i dlaczego nie jest to dobre rozwiązanie

➝ Niesamowicie prosta strategia zadawania pytań pogłębiających, dzięki którym wyciągniesz z kandydata więcej

➝ Jak przestać bać się niewygodnej ciszy i wykorzystać ją na swoją korzyść

➝ Co zrobić z kandydatem bez doświadczenia i jak zbadać jego potencjał

Jak udzielić feedbacku w pięć minut bez obaw i strachu

Nie mogłam również pominąć bardzo ważnej kwestii, jaką jest udzielnie feedbacku kandydatom po zakończonym procesie rekrutacji. Choć nie jest to już stricte część samej rozmowy rekrutacyjnej, uznałam, że może to być Tobie bardzo potrzebne. Udzielanie informacji zwrotnej jest problematyczne. Boimy się mówić niemiłe rzeczy, boimy się reakcji kandydatów na wiadomość o odrzuceniu. Dlatego też dobrego i profesjonalnego feedbacku po rekrutacji u wielu firm ze świecą szukać.

➝ Najlepszy sposób na zbudowanie dobrych opinii o pracodawcy

➝ Jak udzielać feedbacku – telefonicznie czy mailowo?

➝ Niezawodny model na informację zwrotną, za którą kandydat Ci podziękuje

➝ Jak przestać się bać, żeby powiedzieć NIE odrzuconemu kandydatowi

270

STRON

7

ROZDZIAŁÓW

10

DODATKOWYCH MATERIAŁÓW

CO MÓWIĄ OSOBY, KTÓRE PRZECZYTAŁY KSIĄŻKĘ?

Czytając książkę napisaną przez Asię, czułam jakbyśmy siedziały w kawiarnii, przy dobrej kawie i rozmawiały. O ważnych tematach, własnych doświadczeniach, dzieląc się wiedzą. Bez akademickiego żargonu czy korporacyjnej nowomowy – w sposób bardzo bezpośredni, z dużą otwartością, Asia przekazuje wiele pomysłów i wartościowych sugestii, wyniesionych z pracy w obszarze rekrutacji od kilku lat. Warto by po tę pozycję sięgnęły osoby, które – podobnie jak na początku swojej ścieżki Asia- mają dużo pasji, chęci, ale także obaw czy wątpliwości. Jestem przekonana, że dzięki „rozmowie” z Asią wiele z nich zostanie rozwianych.

Anita Rogalska

Global Head of Leadership Development

Philip Morris International


"Super książka, baza wiedzy w 100%! Rozdział o briefie rekrutacyjnym to po prostu bomba! Dużo odwołań, "tipów", ćwiczeń i case study - żaden początkujący Rekruter nie będzie zawiedziony. Jest to po prostu elementarz każdego, kto chce rekrutować z pasją 😉"

Adrianna Michalska

Senior HR Specialist

Tę książkę zakupisz tylko na tej stronie.
Nie będzie one dostępna w księgarni.

Książka - 79,00 zł

Książka "Rekrutuj Zawodowo" w na papierze w miękkiej okładce. W skład pakietu wchodzi

Książka "Rekrutuj Zawodowo" na papierze 270 stron format 210 x 180 mm
Dostęp do strony z dodatkowymi materiałami do książki

Plus koszty przesyłki 

PAKIET - 109,00 zł

Pakiet dla lubiących wygodę i papier. Książka na papierze i dodatkowe e-booki. W skład pakietu wchodzi:

Książka "Rekrutuj Zawodowo" na papierze 270 stron format 210 x 180 mm
Dostęp do strony z dodatkowymi materiałami do książki
Ebook "Rekrutuj Zawodowo" - w wersji ePUB i MOBI (standardowa cena 69 zł)
Ebook "Rekrutuj Zawodowo" w formacie PDF - idealne na telefon i iPada

Plus koszty przesyłki 

Tylko ebook - 79,00 zł

Wyłącznie wersja cyfrowa książki. W skład pakietu wchodzi:

Ebook "Rekrutuj Zawodowo" - w wersji ePUB i MOBI
Ebook "Rekrutuj Zawodowo" w formacie PDF - idealne na telefon i iPada
Dostęp do strony z dodatkowymi materiałami do książki

Plus koszty przesyłki 

O AUTORCE

Jestem doświadczoną rekruterką, HR business partnerką, menadżerką HR a do tego również trenerką, coachem, konsultantką HR, psycholożką i blogerką. Piszę artykuły do branżowego magazynu HR Business Partner oraz współtworzę narzędzie HR Business Guide, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Na własnej skórze doświadczyłam jak nie przykłada się wagi do edukacji, szkolenia i wdrażania rekruterów do swojej pracy. Założyłam bloga rekrutujzpasja.pl, aby pomagać osobom, które chcą rekrutować profesjonalnie, ale i zadbać o wszystkie aspekty budowania najlepszych procesów – zarówno dla kandydata, jak i biznesu.

Na pierwszą swoją rozmowę rekrutacyjną w 2010 roku szłam pieszo przez 5 kilometrów i spóźniłam się ponad godzinę, ale dostałam tę pracę. Zrozumiałam wtedy co jest najważniejsze – człowiek! To moja misja, aby procesy rekrutacyjne były prowadzone profesjonalnie, ale w swobodnej atmosferze i z partnerskim podejściem.

Dzięki swojej determinacji w zaledwie 3 lata awansowałam od roli stażysty do menadżera HR, prowadząc przy tym również własny, zdalny zespół. Od 10 lat na rynku pracy, od 6 w obszarze HR. Ten czas pozwolił mi nie tylko zgłębić wiele tajników HR, ale także poznać zasady funkcjonowania w organizacji na różnych jej szczeblach.

FAQ

Czy mogę otrzymać fakturę?

Tak! Podczas składania zamówienia uzupełnij dane firmy, na jakie ma zostać wystawiona faktura. Dokument otrzymasz oddzielnym mailem w ciagu 5 dni roboczych.

Czy wyślesz mi książkę na adres zagraniczny?

Niestety nie. Wysyłki realizowane będą tylko i wyłącznie na terenie Polski. Jeśli mieszkasz za granicą, być może ktoś z rodziny lub znajomych może kupić ją dla Ciebie.

Kiedy otrzymam zamówione ebooki?

Ebooki otrzymasz również po oficjalnej premierze. Dostaniesz ode mnie mail z linkiem do ich pobrania.

Co jeśli nie będzie mnie pod wskazanym adresem w dniu dostarczenia przesyłki?

Dostaniesz wcześniej informację na maila o próbie doręczenia przesyłki w danym dniu. Jeśli nie będzie Cię pod wskazanym adresem, kurier ponowi próbę dostarczenia paczki w dniu kolejnym.

Czy otrzymam link do śledzenia paczki?

Tak! Po przygotowaniu przesyłki otrzymasz ode mnie mail z numerem swojej przesyłki oraz z linkiem do śledzenia.

Mam inne pytania. Jak mogę je zadać i czy otrzymam na nie odpowiedź?

Oczywiście! Napisz po prostu do mnie na adres: joanna@rekrutujzpasja.pl, a ja postaram się udzielić Ci odpowiedzi w ciągu jednego dnia roboczego.

Rekrutuj z Pasją

©Rekrutuj z Pasją. All Rights Reserved

Polityka Prywatności      |

Regulamin Sprzedaży

darmowy roZdział

Pobierz już teraz Twój darmowy fragment książki

.
Close